EnglishFrançaisDeutschItalianoРусскийTürkçe
Sosyal:
Bir şey mi aramıştınız?
Arama
ABD
+90(552)9516557
EnglishFrançaisDeutschItalianoРусскийTürkçe

Sıkça Sorulan Sorular

SORULARINIZ İÇİN

Tüm soru ve merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizler İçin Değerlendirdiğimiz Sorular

Belgelendirme hizmeti aldığınız kuruluşun Akreditasyonu herhangi bir sebeple askıya alınabilir veya geri çekilebilir. Askı durumunda mevcut belgeniz geçerli olduğu süre sonuna kadar resmi iş ve işlemlerde kullanılabilmektedir. Ancak Belgelendirme kuruluşunun akreditasyonu iptal edildiğinde otomatik olarak bu kuruluşun belgelendirme hizmeti verdiği tüm belgeler geçerliliğini yitirmektedir. Bu nedenle gerek resmi iş ev işlemlerde sorun yaşamamak, gerekse müşterileriniz karşısında prestij kaybetmemek adına güvenilir belgelendirme kuruluşlarından hizmet alınmasında yarar vardır.

Evet Belgeler için geçerlilik süresi vardır ve bu 3 yıldır. Ancak belgenizin geçerliliğinin devam edebilmesi için her yıl gözetim denetimlerinden başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Belge geçerlilik süreleri sertifikalar üzerinde yazmakta olup ayrıca her sertifikanın üzerinde bir sertifika numarası yer alır. Bu numara ile belgenizin geçerlilik durumunu belgelendirme kuruluşlarından teyit edebilirsiniz. TÜRKAK akrediteli belgelerde sertifika üzerinde yer alan karekod ile belge geçerliliği ayrıca TÜRKAK web sitesinden de teyit edilebilmektedir.

Sertifika istenip istenmeyeceği tamamı ile ihale makamına bağlıdır. Ancak ülkemizde yapılan bir çok kamu ihalesinde belgeli bir kuruluş olmak ön şartlardan birisidir. İhale makamları idareye sunulan tüm sertifikaların geçerli olduğundan emin olmak için sertifikaların kontrollerini yapmaktadır. TÜRKAK akreditasyonlu belgelerde bu kontrol sertifika üzerindeki karekod aracılığı ile doğrudan yapılabilmekte olup yurtdışı akreditasyonlarda ise ihale makamına TÜRKAK’tan alınan denklik yazısının sunulması gerekmektedir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de malesef belgelendirme süreçleri çok sağlıklı yürümemektedir. Özellikle Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerin dışındaki akreditasyon teşkilatlarının yetkilendirdiği bir çok belgelendirme kuruluşu cüzi ücretler karşılığı bu belgeleri müşterilerine temin etmektedir. TÜRKAK son dönemde bu konuda oldukça titiz bir süreç yürütmekte olup TÜRKAK akrediteli belgelerin güvenilirliği her geçen gün artmaktadır.